GUT Hastalığı ve Çölyak - Haberler - Liva Glutensiz Unlu Mamulleri

GUT Hastalığı ve Çölyak

29.11.2020

Metabolik bir eklem hastalığı olan Gut hastalığı, damla hastalığı ya da kralların ve zenginlerin hastalığı olarak da bilinmekte olup;  hastalığın nedenleri endokrinolojik ve immünolojik temellere dayanmaktadır.
Çölyak hastalığı da gut gibi immünolojik temellere dayalı bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bazı kişilerde her iki hastalık birlikte de görülebilir. Bu durum her iki hastalığın tedavisinde kısmen ortak olan diyet uygulamalarını da beraberinde getirir.
Gut artriti ve Gut Tofüsü (ürit asit ve çeşitli immun sistem elemanlarının birikmesine bağlı doku şişmesi) gutta hastalığın öncü bulgularındandır. Bu durum ilk olarak genelde ayak başparmağında ürik asit kristallerinin birikmesine ve inflamasyon yanıtı oluşturmasına bağlı olarak şişlik, kızarıklık ve aşırı ağrı ile ilk olarak kendisini gösterir. Hastalar genellikle kilolu özellikle bel çevresi kalın hastalardır. Organ yağlanması, özellikle karaciğer yağlanması bu hastalarda sıklıkla görülür. Hastalık ilerledikçe ağrılı eklem şişlikleri ile karakterize olan ataklar sıklaşır. Eklemlerde kalıcı hasarlar gelişir. Bununla birlikte idrarda artan ürik asit atılımı nedeni ile böbrek taşları oluşmaya başlar. Kalp gibi organlar da dahi tofüsler oluşmaya başlar ve organ fonksiyonları bozulur. Hastalığın en çok korkulması gereken yönü beraber taşıdıkları riskler olup; ani kalp krizleri ani inme ataklarının genç yaşlarda görülmesidir. Gut hastaları hem atakların kontrol altına alınması açısından hem de kalp damar sağlığını bu hasta grubunda sık görülen ani kalp krizleri ve felç riskinden korunma açısından tedavi edilmelidirler.
Gut hastalığında da çölyak hastalığında olduğu gibi beslenme çok önemlidir. GUT hastalarında da barsak florası çölyak hastalığında olduğu gibi bozulmuştur. Barsak geçirgenlik sendromu çoğunlukla mevcuttur ve şiddetlidir. Bu nedenle bir çok vitamin mineral seviyesinde bu hastalarda da çölyak hastalarında olduğu gibi ciddi düşüklükler görülebilmektedir. Uygun olmayan diyet zamanla çölyak hastalığındaki gibi barsak hücrelerinde, özellikle ayak başparmakları olmak üzere eklemlerde ve tüm vücutta yangı (inflamasyon) yükünü artırarak birçok tıbbi nedene zemin hazırlayabilir. Proteinden zengin yiyecekler, şeker ve şekere dönüşen unlu mamüller makarna pilav ekmek poğaça börek vs , alkol sınırlı olarak tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir. Tüm hastalarda insülin direnci gizli şeker veya şeker hastalığı ile birlikte görülen GUT hastalığını çözmenin yolu şekersiz hayattan geçer. Yumurta ve tavuk tüketimi de belirgin düzeyde azaltılmalı, ürik asitten zengin olan kırmızı et tüketimine sınır konmalıdır.
Gut hastalığında çölyaktaki gibi sadece glutensiz beslenme yeterli olmaz, glutensiz beslenip yanında glutensiz unlu mamülleri çok tüketiyorsanız da Gut hastalığı kötüleşebilir.  Birçok hastalıkta olduğu gibi egzersiz, sağlıklı bir yaşam için gerekli şartlar, D vitamini ve güneşlenme her iki hastalık için de önemlidir. Ayrıca kandaki ürik asit seviyesini düşüren bir takım medikal ilaçlar mevcuttur. Ayrıca bağışıklık sistemindeki yanıtı baskılayıcı ilaçlar ve immunoterapi desteği uygulanması da gerekebilir.