PKU Ürünler
0

Ayrıca, Glutensiz Ürünler kategorimizde yer alan, glutensiz el yapımı ve paket ürünlerimizi de inceleyebilirsiniz!

PKU Ürünler

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Filtreleme

PKU Ürünler

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Sırala

Görünüm

Katalog Görünm

Liste görünümü

PKU ürünleri anne ve babadan çocuklara kalıtım yolu ile geçen bir sindirim sistemi hastalığı olan fenilketonüri hastalığına sahip bireylerin sağlık durumlarını kontrol altında tutmak için uymaları gereken diyette kullandıkları yiyeceklerdir. Proteinlerde bulunan fenilalanin maddesinden kaynaklanan bu hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak maksadıyla düşük proteinli ürünlerin tüketimi önem arz etmektedir. PKU ürünleri, genel bir tasnife göre paketli ürünler ve el yapımı ürünler olmak üzere ikiye ayrılır. Paketli ürünler içerisinde makarna, un, pirinç, hazır çorbalar ve çikolatalar başta gelmektedir. Ekmek, simit ve gevrek gibi ürünler ise el yapımı PKU ürünlerindendir.

Türkiye fenilketonüri hastalığının görülme sıklığının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Türkiye’de doğan her 3 bin bebekten birinde bu hastalığa rastlanmaktadır. Bu nedenle de PKU ürünlerine olan ihtiyaç oldukça yüksektir. Son yıllarda bu hastalığa karşı oluşan toplumsal duyarlılık ve hasta sayısının artması gibi nedenler, üretilen PKU ürünlerinin çeşitlendirilmesini sağlamıştır. Daha önceleri PKU ürünleritemin etmek oldukça zorken; günümüzde internetin de sağlamış olduğu olanaklar sayesinde her yerden PKU ürünlerine erişim olanağı doğmuştur.
 

Glutensiz PKU Ürünleri

Fenilketonüri hastalığı metabolizmayı etkileyen bir hastalık olduğundan dolayı, sindirim sistemini zorlayacak besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Vücutta sindirimi ve emilimi en zor maddelerden biri olan gluten, fenilketonüri hastalarının belirtilerinin artmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de PKU ürünlerigenellikle aynı zamanda glutensiz olarak imal edilmektedir. Neticede PKU ürünlerinin çölyak hastalarının kullanımı için de uygun olduğunu söylemek mümkündür. Düşük protein değerine sahip olan bu ürünler, sindirim sistemi tarafından kolaylıkla işlenebilmektedir. PKU ürünlerine karşı, lezzetli olmadığına dair bazı önyargılar bulunmaktadır. Ancak lezzet açısından PKU ürünleri ile normal yiyecekler arasında herhangi bir fark yoktur.

Fenilketonüri hastalarının kullanımı için özel olarak üretilmiş bazı ilaçlar mevcuttur. Ancak bu ilaçlardan ziyade düşük protein diyeti daha etkili sonuçlar vermektedir. Kanda bulunan fenilalanin adı verilen maddenin düşük düzeyde tutulması, hastalığın getirmiş olduğu belirtilerin büyük bir kısmını ortadan kaldırmakta ve hastaların normal yaşamlarına dönebilmelerini sağlamaktadır.