Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır? - BLOG - Liva Glutensiz Unlu Mamulleri
0

29.11.2020

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?Çocuklarda çölyak hastalığı belirtilerinin anlaşılabilmesi için dikkatli bir izleme sürecine ihtiyaç vardır. Bebeklerde, çocuklarda ya da yetişkinlerde farklı belirtilerle ortaya çıkan çölyak hastalığı, tahıllarda bulunan glüten adlı maddeye karşı duyarlılık olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Çölyak Hastalarının En Çok Tercih Ettiği 10 Glutensiz Marka

 

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Çölyak hastası olan kişilerde ince bağırsak, glütenin emilimini yapamaz. Bu durum hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 2 yaşından büyük çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri olarak şunlardan bahsetmek mümkündür:

 cocuklardacolyakbelirtileri
 
İlginizi Çekebilir: Gluten İntoleransı Nedir? Nasıl Anlaşılır?
 

Çocuklarda Çölyak Hastalığı ve Büyüme Geriliği

Dünyada farklı görülme sıklıklarına sahip olan çölyak hastalığı, Türkiye’de her 110 çocuktan birinde görülmektedir. Özellikle anne sütünün kesilmesinden sonra çocukların tahıllar ile tanıştırılmasıyla hastalık belirti göstermeye başlar. Glütene karşı bağışıklık sisteminin göstermiş olduğu reaksiyon, çocukların kısa sürede hızlı kilo kayıpları yaşamasına neden olmaktadır. Çocuklarda çölyak hastalığı büyüme geriliği gibi bir olumsuz etki yaratmaktadır. Tüm hastalarda olmamakla birlikte aşağıdaki durumlarla karşılaşılabilir:

Büyüme geriliği en çok 2-7 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Çölyak hastalığının getirmiş olduğu bu olumsuzluklarla mücadele etmek için, hastalığın tespit edildiği ilk andan itibaren glüten diyetine başlanmalıdır. Doktorun vereceği ek takviyelerin düzenli bir şekilde kullanılması da önem arz eden bir husustur.

 

Çölyak Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda çölyak hastalığıgenellikle aynı bulgular ile ortaya çıkmaz. Bazı çocuklarda sayılan belirtilerin yalnızca bir tanesi ya da birkaç tanesi bulunurken; bazılarında daha fazla belirtiye rastlamak mümkündür. Bu doğrultuda çölyak hastalığının bazı çeşitlerinden söz etmek mümkündür. Çölyak hastalığının en yaygın çeşidi, klasik çölyak hastalığı olarak adlandırılan türdür. Genellikle 6 ila 24 aylık çocuklarda görülen klasik çölyak hastalığı semptomları şunlardır:

Bir diğer çölyak türü olan atipik çölyak hastalığı sıklıkla huzursuz bağırsak sendromu ile karıştırılmaktadır. Bu da tanı koyulmasını zorlaştıran bir durumdur. 5 yaş üzerindeki çocuklarda görülen atipik çölyak hastalığında bulgular çok daha hafiftir ve genellikle bir ya da birkaç bulguya rastlanmaktadır. Atipik çölyak hastalığının en belirgin göstergeleri şunlardır:

Çölyak hastalığının bir diğer çeşidi olarak sessiz çölyaktan söz etmek mümkündür. Genellikle herhangi bir bulgu göstermeyen ve her yaş grubunda görülebilen bu sessiz çölyak; aile bireylerinden birinde çölyak hastalığı çıkması üzerine yapılan tedbir amaçlı taramalar neticesinde tanımlanabilmektedir. Bunlara ek olarak potansiyel çölyak hastalığı ve non-çölyak glüten hassasiyeti gibi çölyak türleri de mevcuttur.
 
İlginizi çekebilir: Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Etkili Bir Yöntem Midir?

colyakhastaligicesitlerinelerdir 

 

Anne Sütünün Çölyak Hastalığına Etkileri 

Çocuklara ilk altı ay boyunca anne sütü verilmesi ve bunun haricinde herhangi bir besin maddesine başvurulmaması, çölyak hastalığının yanı sıra pek çok konuda olumlu etkiler yaratan bir durumdur. Anne sütünün içerisinde de eser miktarda bulunan glüten maddesi çocuklarda çölyak hastalığı karşısında bir bağışıklık oluşmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre çocuklara ilk 6 ay tahıl ya da tahıl içeren besin maddelerinin verilmesinin çölyak hastalığını tetiklediği tespit edilmiştir. Bu yüzden de çölyak hastalığı ile mücadele en önemli silahlardan biri anne sütüdür. 

annesutucolyak

 

 

Çölyak Hastalığı En Çok Hangi Yaşlarda Görülür?

Çölyak hastalığı en çok 8-12 aylık bebeklerde ve 30 ila 40 yaş arasındaki yetişkinlerde görülmektedir. Ancak yine de bu hastalığı herhangi bir yaş dilimi ile sınırlı tutmak mümkün değildir. Çölyak hastalığı bazen erken yaşlarda kendisini belli etmekte, bazen de sessiz bir şekilde varlığını sürdürerek 30’lu yaşlara gelinceye kadar herhangi bir belirti göstermemektedir. Çölyak hastalarında tanı koyma oranı çok düşük olduğundan dolayı, net bir yaş aralığından söz etmek de mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de çölyak hastalığının görülme sıklığı yüzde 1 ila binde 3 arasında değişiklik göstermektedir. Fakat bu hastalardan yalnızca yüzde 10’luk bir kısmına teşhis konulabilmektedir.