Sıkça Sorulan Sorular - Liva Glutensiz Unlu Mamulleri
0

Sıkça Sorulan Sorular

Glutensiz Yaşamda Sorular ve Cevaplar

Çölyak Hastalığı Neden Doğurganlık Sorunlarına Neden Oluyor?

Çölyak hastalığına sahip kadınların gluten maruziyetinde, bağışıklık sistemi plasentaya saldırır. Bu şekilde gebeliğin sonlanma ihtimali yükselmiş olacaktır.Bana Çölyak Hastalığı Teşhisi Konduktan Sonra Ailemin Diğer Üyelerinin Hastalığa Yakanlama Riski Nedir?

Çölyak hastalığının kalıtsal bir bileşeni vardır. Bu nedenle, birinci dereceden akrabalarda (çocuk, anne/baba, kardeşler gibi) çölyak hastalığının sıklığı, dünyadaki sayısız araştırmada genel nüfustan çok daha yüksektir. Gerçek sıklık, yayınlanan çalışmalar arasında %4 ile %16 arasında değişmektedir. Birinci dereceden akrabalarında %5-10 arasında bir yaygınlık görülür, bu nedenle her birinci derece akrabanın taranması gerekir. İkinci derece akrabalarında (teyzeler, amcalar, dede gibi) sıklık ise %2.5 civarındadır.   


Çölyak Hastalığı Tanısı Öncesi Yaygın Olarak Görülebilecek Vitamin Veya Mineral Eksikliği Nedir?

En sık demir ve Vitamin D eksikliği görülebilir, fakat bazılarında B12 vitamini, bakır, folat, magnezyum, niasin, riboflavin ve/veya çinko eksikliği de olabilir. Çölyak hastalığında görülen mineral eksikliği buğday, çavdar ve arpadaki protein kaynaklı barsak hasarı nedeni iledir. Glutensiz diyet yapan çoğu hasta, vitamin ve minerallerden zengin gıdalar seçerler. Bu yüzden mineral eksikliği nedeniyle genelde multi-vitamin takviyeler önerilmektedir.   Çölyak Hastalığı Olan Birisinin Yaşadığı Evdeki Evcil Hayvanların Da Glutensiz Beslenmesi Mi Gerekir? 

Evcil hayvanlar gluten içeren gıda ile beslenir ve kısa bir süre sonra eller yıkanmadan yemek yenirse çapraz bulaşma meydana gelebilir. O yüzden evcil hayvanların da glutensiz beslenmeleri gerekir.   Havadaki Buğday Poleni, Çölyak Hastalığını Etkiler Mi?

Gluteninin düzenli olarak havada bulunduğu bir ortamda (örneğin bir fırın gibi) glutenin havadan alınması mümkündür. Bununla birlikte, bu durumda, yıllık testlerde yüksek antikorlar görülmüyorsa, endişe etmek için bir neden yoktur.
Gebelik Sırasında Glutene Maruz Kalma Bebeğin Herhangi Bir Sorununa Neden Olur Mu?   

Hamilelik esnasında glutensiz beslendiğinizde bebeğe gluten nedeniyle bir şey olmayacağından emin olabilirsiniz. Minimal maruziyetler (tekrarlanmasa da) gebelik sağlığı açısından anlamsızdır. Bununlar birlikte, tanısı konmamış çölyak hastalığı olan kadınlarda; gluten, artmış kısırlık ve düşükler ile ilişkilendirilmiştir. 
Mısır ve Yulaf Gluten İçeriyor Mu? 

Mısır ve yulaf gluten içermez. "Mısır gluteni" terimi, öncelikle hayvan yemi veya bitki ilaçlarında kullanılan bir yanlış isimlendirmedir. Çölyak Hastalığım Varsa, Grip Aşısı Yaptırmam Uygun Mudur?

Evet, grip aşısı yaptırmak uygundur. Sağlıklı bireylerle aynı aşıları yaptırabilirsiniz.   
İlaçlarda Gluten Olup Olmadığını Bilmek Mümkün Mü?

Aşağıda verilen link devamlı güncellenmekte olup bu web sitesi aracılığıyla kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.
www.glutenfreedrugs.com 

Diyetimden Tamamen Kaldırmak Mümkün Mü?

Çölyakların eser miktarda glutenden (gluten kalıntısı, çapraz bulaşma, doğal olarak glutensiz ürünlerden gluten) kaçınmaları imkansızdır. Çölyakların çoğu için emniyetli bir sınırlama günde 100 mg'dan az olsa da bazıları 10 mg kadar az miktarlara tepki verir.

Hardal Unu Glutensiz Mi?   Gluteni,

Hardal tozu (hardal tozu veya kuru hardal) genellikle glutensizdir. Çapraz kontaminasyondan şüpheleniyosanız, üreticiyi aramalısınız.
Glutensiz Bir Diyet Kullanıyorum ve Bununla Birlikte Demir Eksikliğim Mevcut, Ne Yapmalıyım?

Gerçekten glutensiz bir diyet yapıyorsanız, çölyak hastalığı demir eksikliğinin nedeni olamaz. Diğer nedenlerin araştırılması gerekir. Şiddetli demir eksikliğine sahip olanların periyodik olarak IV (damar yolu ile) demir infüzyonlarına ihtiyacı olabilir. 
Çölyak Hastalığında Hayati Risk Oluşturan Durumlar Nelerdir? 

Çölyak hastalığı olanlarda mortalite oranlarının artması, bağırsak lenfomalarında artıştan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, diğer gastrointestinal kanserler daha sık görülmekte ve çölyak hastalığı olanlarda ölüm oranının artmasına katkıda bulunmaktadır.


Çölyak Hastalığını Tetikleyen Nedenler Var Mıdır?

Uzmanlar travma, hastalık veya gebelik gibi diğer streslerin çölyak hastalığını tetikleyebileceğini, ancak bu konuda kesin bir ilişkiyi gösterecek araştırma verilerinin bulunmadığını kabul etmektedir. 

Glutensiz Gıdaların Karbonhidrat İçeriği Çok Mu Fazla? 

Glutensiz ürünler genellikle tahıl yerine rafine edilmiş karbonhidratlardan (pirinç, patates, mısır vs.) yapılır. Bu ürünün rafine edilmesi doğal olarak konsantre olması, dolayısıyla şekere kadar parçalanan daha fazla karbonhidrat içermesidir. Ne kadar çok şeker ya da bozulmuş karbonhidrat tüketip yakıt olarak yakmazsak, o kadar çok kilo alırız. Toplam karbonhidrat içeriğinden ziyade, diyet lifi aramak glutensiz ürünler seçerken daha önemlidir. Bol lifli gıda tüketimi, kan şekeri kontrolü be hatta kolesterol yönetimine göre sindirime daha fazla yardımcı olacaktır.   
Aşırı Kusma, Gluten Maruziyetine Karşı Ortak Bir Tepki Midir?

Çölyak hastalığı varsa, çocuklarda aşırı kusma, gluten maruziyetine karşı ortak bir bulgudur. Gluten Bulaşına Mutfakta Önlemenin En İyi Yolu Nedir? 

Bulaşık makinesinde bulaşık yıkama işlemine başlamadan önce bir sünger veya bulaşık fırçası kullanmak ve görünür kırıntıları/yiyecek parçalarını çıkarmak en mantıklı yoldur. Bu, muhtemelen kontaminasyonu önleyecektir. 
 Çölyak Hastalığı Tanısı Öncesi Erişkin Bir Kişinin Yaşadığı Genel Besin Eksiklikleri Nelerdir? 

Demir, kalsiyum ve D Vitamini en sık görülen eksikliklerdir. Ancak bazılarında B12, bakır, folat, magnezyum, niasin (B3), riboflavin (B2) ve / veya çinko eksiklikleri de görülebilir. Çölyak hastalığına bağlı besin eksiklikleri, buğday, çavdar ve arpadaki protein kaynaklı bağırsak hasarından kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda, çölyak hastalığından kaynaklanan hasarın sebep olduğu besin eksiklikleri bağırsaklarınız iyileştikçe doğal olarak çözülür. Birçok glutensiz diyet, gluten içeren eşdeğerleri gibi vitamin ve minerallerle takviye edilmeyen gıdaları içerir. Bu nedenler, beslenme yetersizliklerine karşı önlem almak için genel bir multivitamin önermekteyiz.   
Glutensiz Diyete Başladıktan Sonra Kilo Aldım. Nedeni Nedir? 

Çölyak hastalığı olan bazı insanlar besinlerin barsaktan emilme yeteneğindeki düzelme nedeniyle glutensiz diyete başladıklarında kilo alırlar. Bazı glutensiz gıdalarda yüksek şeker ve yağ içeriği ile porsiyon kontrolü eksikliği gibi diğer faktörler de katkıda bulunabilir.     
Çölyak Hastalığının Belirtileri Çocuklar ve Yetişkinlerde Nasıl Görülür?   

Çocuklar, büyüme sorunları, gelişme başarısızlığı, kronik ishal / kabızlık, tekrarlayan karın şişkinliği ve ağrı, yorgunluk ve irritabilite gibi çölyak hastalığının "klasik" belirtilerine sahip olma eğilimindedir. Yetişkinler ise tamamen gastrointestinal olmayan semptomlara sahip olma eğilimindedirler. Son yıllarda yapılan araştırmalar, çölyak hastalığı tanısı alan yetişkinlerin yalnızca üçte birinin ishal geçirdiğini göstermiştir. Erişkinlerde çölyak hastalığının en sık görülen bulgusu demir tedavisine yanıt vermeyen demir eksikliği anemisidir.         

Çölyak Hastalığı Olan Kişiler İlaçlara Karşı Daha Sık Alerjik Reaksiyon Gösterirler Mi? 

İlaçlara karşı alerjik reaksiyonlar, çölyak hastalığı olanlarda genel popülasyondan daha yaygın değil. 
Glutensiz Diyet Yaptığımda Hangi Besin Eksikliklerini Yaşayabilirim? 

Eksiklik, ne tükettiğinize bağlı olarak değişir. Çoğu gıdalar (pirinç, patates ve mısır gibi) glutensizdir ancak besin değeri düşüktür. B vitamini alımının büyük bir yüzdesi geleneksel olarak zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllardan gelir. Bununla birlikte, glutensiz ekmek ve tahıllar genellikle zenginleştirilmemiştir. Dolayısıyla B vitamini, A vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyumun yetersiz alımına bağlı beslenme sorunlarına neden olabilir. Glutensiz diyetlerle deneyimli bir diyetisyen, beslenme yetersizliklerini olgu-vaka bazında değerlendirmelidir.   

Etiketinde "Glutensiz" İbaresi Olması Bir Ürün İçin Ne Anlama Gelir?

ABD-Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), "glutensiz" etiketli herhangi bir ürünün 20 ppm'den daha az gluten içermesi gerektiğini bildirmiştir. En hassas çölyak hastalarının bile hastalıkları, bir günlük diyetin 10 mg gluten içermesi ile aktive olur. Günde 100 mg'da tüm çölyak hastalarının hastalıkları aktif hale gelir. Perspektif açısından, gluteni 20 ppm'den daha az gluten içeren bir gıdanın hastalığınızı tetikleyebilmesi için bu gıdalardan bir gün içerisinde 900 gram yemeniz gerekmektedir. Kozmetik Ürünlerinde Hangi Malzemelerden Kaçınmalıyım?

Gluten cildin içinden absorbe edilemediğinden, gluten içeren kozmetik ve şampuanların çölyak hastaları için zararlı olduğu gösterilmemiştir. Bununla birlikte, ağız bölgesine yakın kullanılan ve ağız yoluyla kontaminasyon ihtimali oluşturan, rujlar ve el losyonlarının glutensiz olmasına dikkat edilmelidir.


Çocuklara Hangi Yaşta Çölyak Testi Yapılmalıdır?


Genellikle, çölyak hastalığı riski altındaki çocuklar, semptomlar önceden görülmezse, 3 yaşında taramaya alınmalıdır. Belirtileri olan 3 yaşından küçük çocuklarda antikor testi genellikle güvenilirdir. Testler sırasında ortaya çıkan glutene bir otoimmün yanıt oluşturabilmeleri için çocuklar bir süre buğday veya arpa bazlı hububat yiyor olmalıdır. Bir pediatrik gastroenterolog çölyak hastalığı için gelişme başarısızlığı veya kalıcı diyare yaşayan küçük çokcukları değerlendirmelidir.

Gastrit İle Çölyak Hastalığı İlişkili Midir?


Evet. Tanı sırasında, çölyakların yaklaşık % 50-60'ı  gastrite sahiptir. Bununla birlikte, nadiren belirtilerin nedeni budur ve glutensiz bir diyette derhal gerilemektedir. 
Ne Sıklıkla Yulaf Yiyebilirim?


Araştırma raporlarına göre, buğday, arpa veya çavdar ile kirletilmemiş kuru yulafın yaklaşık 50 g’a kadar alımı çoğu çölyak hastası için güvenlidir.

yulafÇölyak Hastalarının Gluten Alma Eşiği Nedir?

Her bir çölyak hastasının farklı duyarlılık eşiğine sahip olmasına rağmen, günde en az 10 mg glutenin, hastalığı aktif hale getirebileceğini biliyoruz. Tekrarlanan maruz kalma çölyak hastalığı olanlara zararlıdır, bu nedenle glutenden kesinlikle kaçınmak zorunludur. 

glutenalmaesigi


Cilt Döküntüsü Çölyak Hastalığı İle İlişkili Olabilir Mi?

Cilt döküntüsü (Dermatit herpetiformis-DH), çölyak hastalığının bir formu olan kaşıntılı ve kabarık bir cilt lezyonudur. Döküntü genellikle dirsekler, dizler ve / veya kalçalarda görülür ve ikili yapısı ile karakterizedir; her iki diz (ve / veya her iki kol) de etkilenir, nadiren sadece bir tanesi etkilenir. DH'li birçok insan sindirim semptomlarına sahip değildir ve sadece% 40 kadarı çölyak hastalığı için pozitif kan testlerine (seroloji) sahiptir. Bununla birlikte, neredeyse her zaman, çölyak hastalığının daha yaygın semptomlarına sahip olanlarla aynı şekilde glutene bağlı bağırsak hasarına sahiptir. DH’na, cilt biyopsisi ile teşhis konur; döküntü yakınındaki cildin küçük bir parçası çıkarılır ve IgA antikoru için test edilir. DH, Dapsone veya Sulfapyridine gibi kızarıklığı kontrol eden ilaçlar ve glutensiz bir diyet ile tedavi edilir. İlaç tedavisi genellikle glutensiz diyet, belirtileri hafifletmeye başlayana kadar kısa vadede etkilidir. DH'li bir hastada çölyak hastalığı tanısı koymak için bağırsak biyopsisi yapmak gerekli değildir; cilt biyopsisi kesin tanı için yeterlidir.

cildokuntusucolyak


Pozitif Kan Testi Ve Pozitif Biyopsi Sonucuna Rağmen, Glütensiz Bir Diyete Yanıt Yoksa Çölyak Hastalığı Dışında Bir Şey Düşünülür Mü?

Bu belirtilere eş zamanlı olarak başka rahatsızlıkların neden olduğu anlamına gelebilir ve bunlar iyice araştırılmalıdır. Hiçbir şey bulunamazsa, refrakter çölyak hastalığı olasılığı bir uzman tarafından incelenmelidir.

refraktercolyakhastaligi


"Potansiyel Çölyak" Terimi Ne Anlama Gelmektedir?

Belirtilerin görüldüğü çölyak hastalığı (ÇH), buz dağının (çölyak hastalığının) küçük bir kısmını oluştururken, buz dağının teşhisi zor olan büyük kısmını sessiz ÇH, gizli ÇH, potansiyel ÇH ve dirençli ÇH oluşturmaktadır.

"Potansiyel çölyak" olan bir kişi, pozitif serolojiye (son derece spesifik anti-Endomysiyum antikorların varlığına ) sahiptir, muhtemelen çölyak semptomlarına sahip olmasına rağmen biyopsi negatiftir. Potansiyel çölyak, çölyak belirtileri göstermese dahi glutensiz diyet tavsiye edilir. Erken verilere göre, tedavi edilmezse bunların büyük çoğunluğunda çölyak hastalığı gelişecektir.

potansiyelcolyak

Multipl Skleroz (MS) ile Çölyak Hastalığı Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

MS ve çölyak hastalığının her ikisi benzer genleri paylaşmaktadır. MS hastalarının yaklaşık %10’unda aynı zamanda çölyak hastalığı görülebilmektedir.

 

multiplsklerozilecolyakhastaligi

Parkinson Hastalığı ile Çölyak Hastalığı Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Bu iki hastalık arasında ilişki olabileceğini gösteren yayınlanmış bir kanıt mevcut değildir.

 

parkinsonilecolyakiliskisi

Erken Doğum ile Çölyak Hastalığı Arasında İlişki Var Mıdır?

Evet ilişki vardır. Ancak, genel popülasyona oranla risk minimal yüksektir.

erkendogumilecolyakhastaligi

 

Çölyak Olan Kişilerde, Çölyak Olmayan Kişilere Göre Erken Ölüm Riski Var Mıdır?

Yapılan araştırmalar çölyak hastalarında ölüm oranının genel toplumdan bir miktar yüksek olduğunu göstermektedir (1,4 kat). Bunun ilk nedeni diyete uyulmadığı takdirde hastalarda görülme ihtimali artan lenfoma, bazı kanserler, vitamin eksikliklerine bağlı bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve enfeksiyonlara yatkınlık gibi nedenler ve bunlara bağlı ölümlerdir. İkinci neden ise çölyak hastalarında toplumdan daha sık görülen bazı hastalıklardan kaynaklanmakta olup (dermatitis herpetiformis, alerjik astım vs) direk diyetle ilişkili ilişkisi olup olmadığı konusu tartışmalıdır.

Ancak bazı araştırmacılar uygun diyetin sadece çölyağa bağlı erken ölüm ve çölyağa ikincil gelişen hastalıkların önlenmesinde değil çölyakla birlikte görülen diğer hastalıkların da gidişini olumlu etkilediğini ve ölüm oranlarını azalttığını, normal toplum oranlarına benzer oranlara getirdiğini belirtmektedir.

 

colyaklardaolumriskivarmi
 

Ellerim Ve Ayaklarım Her Zaman Soğuk. Bu Durum Demir Düşüklüğüne Bağlı Olur Mu?

Demiriniz düşük olabilir, ancak bu durum hipotiroidi, Raynaud fenomeni, yetersiz beslenme veya başka şeylerde de olabilir.

 

elveayaksoguklugu

 

Çölyak Hastalığı Olan Çocuklarda Eklem İltihabı Ve Eklem Ağrısı Olasılığı Nedir?

Eklem iltihabı ve eklem ağrısı çocukların % 5'inde çölyak hastalığı nedeniyledir.
 

 

 

Çölyak Hastalığı İle Gut Hastalığı Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Bu iki hastalık arasında ilişki yoktur.
Bu konu için ayrıca bir içerik yazdık. İçeriğimizi okumanızı önemle tavsiye ederiz: Gut Hastalığı ve Çölyak

 

guthastaligicolyak

 

 

Çölyak Hastalığı İle Diğer Otoimmün Bozukluklar Arasında İlişki Var Mıdır?

Bir otoimmün bozukluğu olan kişide diğer otoimmün bozuklukların olma eğilimi fazladır. Çölyak hastalığına ile birlikte görülen en yaygın bozukluklar tiroid hastalıkları ve Tip 1 Diyabettir. Çölyak hastalığı aşağıdaki otoimmün bozuklukları olanlarda daha fazla görülür.

·Tip 1 Diabetes Mellitus: %2.4-16.4

·Multipl Skleroz (MS): %11

·Hashimoto tiroiditi: %4-6

·Otoimmün hepatit: %6-15

·Addison hastalığı: %6

·Artrit: %1.5-7.5

·Sjögren sendromu: %2-15

·İdiyopatik dilate kardiyomiyopati: %5.7

·IgA nefropati: %3.6

 

otoimmunbozukluklar
 

Glutensiz Bir Diyet Başlattıktan Sonra Kronik İshal Görülmesi Ne Kadar Sürer ?

Kronik ishal, çölyak hastalığından kaynaklanıyorsa, glutensiz diyete başladıktan birkaç hafta sonra ortadan kalkmalıdır. Daha uzun sürmesi, ya diyetin iyi yapılmadığını ya da ishalin çölyak dışı bir nedenden kaynaklandığını düşündürmelidir.
 

glutensizdiyetteishal

Glutensiz Diyet Yapan Çölyak Hastası Olan Bir Kadında Kısırlık (İnfertilite) Olması Neyi Düşündürmelidir?

Glutensiz bir diyet yapan çölyak hastasıkadında görülen kısırlık çölyak hastalığına bağlı değildir. Kısırlığın diğer nedenleri araştırılmalıdır.

glutensizdiyettekisirlik

Adet Görememe (Amenore) İle Çölyak Hastalığı Arasında İlişki Var Mı?

Sıkı, glutensiz bir diyet uygulandığında, amenore ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, amenore bir sonuç olarak değil, çölyak hastalığı ile birlikte bulunabilir, bu durumda glutensiz bir diyet sorunu çözemez.

Detaylı bilgiler için bu içeriğimizi okumanızı mutlaka tavsiye ederiz: Çölyak Hastalığında Kadınlarda Görülebilen Adet Düzensizliği

 glutensizdiyetteadetgorememe

 

Çölyak Hastalığının Artrit İle İlişkisi Var Mıdır?

Artrit bir veya birkaç ekleminizin iltihaplanmasıdır. Artritin ana belirtileri eklem ağrısı ve sertliğidir, bunlar yaşla birlikte genelde kötüleşir. Sindirim sisteminin iltihabı ile artrit arasındaki bağlantı oldukça karmaşıktır. Çölyaklı birçok çocuğun artriti, glutensiz beslenme ile çoğu zaman iyileşir. Juvenil İdiopatik Artrit (JIA-Sebebi bilinmeyen artrit) olan çocuklarda çölyak hastalığının görülme sıklığı diğer çocuklara göre artar, bu nedenle bazen çocuklarda her iki hastalık birilikte görülebilir. Bu, insüline bağımlı diyabet ve tiroid hastalığı için de geçerlidir. Bu hastalıklar ortak genetik özellikleri paylaşmaktadır.

 

Sizler de sormak istediğiniz sorularınızı iletişim sayfamızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz :)